• slovak
  • czech
  • flagswiss

Telesná teplota človeka vypovedá veľa o jeho zdraví. Napríklad horúčka je najbežnejšou formou zvýšenej telesnej teploty.

Dôvody pre meranie telesnej teploty

Meranie telesnej teploty je veľmi dôležité v medicínskej diagnostike. Mnoho chorôb je charakterizovaných práve zmenou teploty. Spolu s ostatnými ochoreniami môže byť ich priebeh sledovaný meraním telesnej teploty, čo umožňuje lekárom efektívne analyzovať priebeh choroby na základe zmeny telesnej teploty.

Horúčka je reakciou na podnety špecifické pre rozličné ochorenia. Zmeny z bežnej telesnej teploty sú reakciou na podporu obranyschopnosti ľudského tela. Horúčka je najbežnejšia forma patologického zvýšenia telesnej teploty.

Dôležité informácie pre meranie telesnej teploty

Meranie teploty ľudského tela závisí od časti tela, na ktorej sa meranie uskutočnilo. Z tohto dôvodu, napriek všeobecne ustáleného názoru nie je stanovená optimálna telesná teplota. Telesná teplota zdravého človeka sa mení počas dňa v závislosti od aktivít ktoré vykonáva. Telesná teplota pri rektálnom meraní je obvykle vo večerných hodinách vyššia o 0,5 ͦC vyššia vo večerných hodinách ako v inom čase počas dňa, a to z fyziologických dôvodov. Telesná teplota sa navyše zvyšuje pri každej fyzickej aktivite.

Je dôležité rozlišovať medzi:
teplotou jadra: meranie sa realizuje vložením teplomera do telesného otvoru a pozostáva z merania teploty sliznice.
povrchovou teplotou: meranie sa vykoná na povrchu kože a výsledná teplota pozostáva z vnútornej teploty a teploty okolia.

Aktuality

Ocenenie za vysokú dizajnovú kvalitu: Microlife NC 200 obdrží ocenenie Red Dot Award: Produktový Dizajn 2018

S hrdosťou Vám oznamujeme, že MICROLIFE získal ocenenie Red Dot: Produktový dizajn 2018

Čítať ďalej...

Máme prvé výsledky štúdie FIBRILE projektu Od srdca k srdcu orientovanej na zdravie srdca v lekárňach na Slovensku!

Od 17. mája sa v lekárňach na Slovensku spustil projekt Od srdca k srdcu. Cieľom projektu je včasné zachytenie nediagnostikovanej alebo neliečenej atriálnej fibrilácie ako prevencie vzniku možných mozgových príhod a hypertenzie u obyvateľov Slovenska.

Čítať ďalej...

Od 17. mája LEKÁRNE spúšťajú projekt ADC Od srdca k srdcu. Odhaľte s pomocou lekárnika hrozbu mozgovej porážky!

Zúčastnite sa štúdie FIBRILE – najväčšej skríningovej štúdie orientovanej na zdravie srdca v lekárňach na Slovensku! ADC pozýva všetkých, ktorým leží na srdci ich zdravie, do najväčšieho projektu kardiovaskulárnej prevencie v lekárňach s názvom Od srdca k srdcu. V tomto roku je cieľom projektu hlavne prevencia cievnych mozgových príhod. Skríningové merania sa preto budú prednostne zameriavať na meranie dvoch hlavných rizikových faktorov cievnej mozgovej príhody, a to HYPERTENZIE a ATRIÁLNEJ FIBRILÁCIE – predsieňovej arytmie.

Čítať ďalej...
microlife Copyright © 2018 microlife.sk - Created by nic.sk. Zásady ochrany osobných údajov >>