• slovak
  • czech
  • flagswiss

Rôzne spôsoby merania telesnej teploty a správny výber teplomera

Axilárne meranie, trvá dlhšie ako bezdotykové.

Spôsoby merania telesnej teploty sa regionálne, v rámci krajín EÚ, resp. sveta, výrazne líšia. V niektorých krajinách sa uprednostňuje orálne (bukálne) meranie (v ústach), v iných axilárne (pod pazuchou), ďalej u detí sa často používa rektálne (v konečníku), u žien pri stanovovaní bazálnej teploty (vysledovanie ovulácie – plodných dní ženy) vaginálne meranie teploty s teplomerom so štvormiestnym displejom. Ušné teplomery sú určené na meranie teploty na ušnom bubienku, čelové, či bezdotykové infra teplomery používajú viacnásobné meranie.

V našej krajine sa používa pri domácom meraní najčastejšie axilárne meranie – pod pazuchou, ktoré je síce najpohodlnejšie, ale aj najmenej presné, pretože tesnosť teplomera na pokožku tela je variabilná. Preto sa na axilárne meranie odporúčajú 60-sek. teplomery. Aby sme dosiahli korektné výsledky merania aj s rýchlymi 10-sek., resp. 30-sek. teplomermi, ktoré sú určené skôr na meranie v telesných dutinách, musíme nechať teplomer „domerať“, teda nechať ho pod pazuchou aj po zaznení zvukového signálu ešte 2 – 3 minúty. V telesných dutinách takéto meranie trvá len niekoľko sekúnd.

Pri praktickom bezkontaktnom meraní telesnej teploty teplomerom pohybujeme, teplomer sníma viackrát teplotu na rôznych častiach pokožky tela a vyčísli jej priemer. Môžeme zaznamenať bezdotykovo aj teplotu kúpeľa, mlieka, či prostredia v izbe.
Všeobecne sú korektné výsledky merania telesnej teploty pri viacnásobnom meraní. Výrobca odporúča prečítať si návod a upozorňuje na rozdielne rozmedzia normálnej teploty pri rôznych spôsoboch merania.

Aktuality

Ocenenie za vysokú dizajnovú kvalitu: Microlife NC 200 obdrží ocenenie Red Dot Award: Produktový Dizajn 2018

S hrdosťou Vám oznamujeme, že MICROLIFE získal ocenenie Red Dot: Produktový dizajn 2018

Čítať ďalej...

Máme prvé výsledky štúdie FIBRILE projektu Od srdca k srdcu orientovanej na zdravie srdca v lekárňach na Slovensku!

Od 17. mája sa v lekárňach na Slovensku spustil projekt Od srdca k srdcu. Cieľom projektu je včasné zachytenie nediagnostikovanej alebo neliečenej atriálnej fibrilácie ako prevencie vzniku možných mozgových príhod a hypertenzie u obyvateľov Slovenska.

Čítať ďalej...

Od 17. mája LEKÁRNE spúšťajú projekt ADC Od srdca k srdcu. Odhaľte s pomocou lekárnika hrozbu mozgovej porážky!

Zúčastnite sa štúdie FIBRILE – najväčšej skríningovej štúdie orientovanej na zdravie srdca v lekárňach na Slovensku! ADC pozýva všetkých, ktorým leží na srdci ich zdravie, do najväčšieho projektu kardiovaskulárnej prevencie v lekárňach s názvom Od srdca k srdcu. V tomto roku je cieľom projektu hlavne prevencia cievnych mozgových príhod. Skríningové merania sa preto budú prednostne zameriavať na meranie dvoch hlavných rizikových faktorov cievnej mozgovej príhody, a to HYPERTENZIE a ATRIÁLNEJ FIBRILÁCIE – predsieňovej arytmie.

Čítať ďalej...
microlife Copyright © 2018 microlife.sk - Created by nic.sk. Zásady ochrany osobných údajov >>