• slovak
  • czech
  • flagswiss

Bratislava 29. marca 2017 – Možnosť merania biochemických parametrov majú slovenskí pacienti už niekoľko rokov v mnohých slovenských lekárňach. Táto možnosť sa v tomto roku ponúka aj pre lekárne, ktoré doposiaľ svojim pacientom tieto merania neponúkli. Mladí členovia SLeK už v januári spustili celoslovenský projekt „Zdravie do lekárne. Je zameraný na realizáciu meraní biochemických parametrov a poskytovanie odborného poradenstva v lekárňach. Slovenská lekárnická komora sa stala partnerom tohto projektu.

 

 

meranie1Do projektu sa môže zapojiť ktorákoľvek verejná lekáreň na Slovensku. Zapojením sa do projektu získa lekáreň bez zaťaženia vlastného personálu či vynaloženia vstupných finančných nákladov komplexné materiálno-technické a personálne zabezpečenie a možnosť možnosť poskytnúť svojim pacientom meranie krvného tlaku, hladiny cholesterolu, glukózy, detekcie atriálnej fibrilácie a pod. Pacient je informovaný o svojom BMI ako aj o riziku vzniku fatálnych kardiovaskulárnych príhod. Merania zabezpečujú nie iba kvalifikovaní farmaceuti, ale tiež zaškolení študenti posledných dvoch ročníkov farmácie.

„Pacienti sa okrem informácie o zdravotnom stave dozvedia o možnostiach úpravy svojho životného štýlu. Zaškolení konzultanti ich oboznámia s možnosťami využitia výživových doplnkov, prípadne odporučia návštevu lekára. Každý pacient, ktorý sa zapojí do takejto aktivity získa knižku svojho zdravotného stavu, do ktorej si môže značiť vývoj nameraných hodnôt, a tak bude môcť sledovať svoj progres. Okrem toho si odnesie prezentačný materiál, na ktorom mu je zrozumiteľne predstavený komplex opatrení potrebných pre udržanie dobrého zdravotného stavu,“ povedal Lukáš Jaroščiak, prezident občianskeho združenia Zdravie do lekárne a člen SLeK.
Získané výsledky budú štatisticky vyhodnocované a prezentované.

meranie2

„Slovenská lekárnická komora prostredníctvom svojho programu spoločenskej zodpovednosti dlhodobo podporuje projekty zamerané na aktívne zapojenie farmaceutov do prevencie a zlepšenia zdravotného stavu obyvateľov.

Dôkazom sú tiež vlaňajšie osvetové prednášky lekárnikov pre verejnosť napríklad o špecifikách používania liekov počas dojčenia a u detí. V tomto roku okrem podpory projektu „Zdravie do lekárne“ pripravujeme projekt zameraný na prevenciu nežiaducich interakcií liekov. Cieľom týchto aktivít je zlepšenie výsledkov pacientov a zároveň efektívne používanie verejných zdrojov,“ uviedol na margo podpory tohto projektu Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

 

Podrobnejšie informácie o projekte „Zdravie do lekárne“ a zoznam lekární aj s termínmi meraní je možné nájsť na www.zdravypacient.sk.

 

PARTNERI PROJEKTU:

logo slek transparent          UVLF     sksf logo Microlife Logo Jamieson logo RGB

Aktuality

Úspešná misia lekárnikov pri odhaľovaní rizík mozgovej príhody – druhej najčastejšej príčiny úmrtí Slovákov

Každý deň, po celý náš život zabezpečujú činnosť nášho srdca elektrické impulzy srdca. Niekedy však celkom stratia svoj pravidelný rytmus. Najčastejšou formou takejto arytmie je tzv. predsieňová – atriálna fibrilácia.

Čítať ďalej...

Nová partnerská spolupráca poskytne účinnú pomoc pri prevencii cievnej mozgovej príhody

Spoločnosť INTERPHARM Slovakia, a.s. dodávateľ digitálnych tlakomerov Microlife s funkciou Afib, ktorá umožňuje detegovať riziko predsieňovej fibrilácie súbežne s meraním krvného tlaku, vstúpila ako generálny partner projektu Od srdca k srdcu do partnerskej spolupráce s Úradom verejného zdravotníctva SR.

Čítať ďalej...

Ocenenie za vysokú dizajnovú kvalitu: Microlife NC 200 obdrží ocenenie Red Dot Award: Produktový Dizajn 2018

S hrdosťou Vám oznamujeme, že MICROLIFE získal ocenenie Red Dot: Produktový dizajn 2018

Čítať ďalej...
microlife Copyright © 2020 microlife.sk - Created by nic.sk. Zásady ochrany osobných údajov >>