• slovak
  • czech
  • flagswiss

Hormonálne zmeny súvisiace s ovuláciou vytvárajú mierny nárast ženskej bazálnej telesnej teploty (približne 0,3°C, rovnako ako aj iné rozoznateľné príznaky, napríklad zmeny konzistencie hlienu krčka maternice. Prostredníctvom sledovania zmien bazálnej teploty, môžu byť páry, v spolupráci so svojím lekárom alebo poradcom plánovania rodiny, schopné určiť, kedy dochádza k ovulácii. Monitorovanie ďalších symptómov, ako sú napríklad zmeny cervikálneho hlienu, môže pomôcť pri určovaní plodných dní pred ovuláciou. Sledovanie zmeny teploty v spojení s inou metódou, je známe ako Sympto-termálna metóda. Určenie ovulácie môže slúžiť na načasovanie pohlavného styku počas plodných dní a na zvýšenie pravdepodobnosti možnosti otehotnieť.

Ženský reprodukčný cyklus

BB MT16C2 Basal V25 3011

Pre pochopenie Metódy bazálnej teploty, je užitočné preskúmať základy ženskej reprodukčnej aktivity.

A. Úloha hormónov pri ovulácii

Na začiatku každého menštruačného cyklu vylučuje hypofýza hormón FSH (folikuly stimulujúci hormón), ktorý pôsobí na vaječníky a pripravuje ich na ovuláciu. Počas prípravy jedného či viacerých folikulov vo vaječníku na ovuláciu, vylučujú ďalší hormón s názvom estrogén, ktorý pripravuje maternicu na tehotenstvo tým, že sa stará o zhrubnutie jej vnútornej sliznice. Estrogén tiež vyvoláva vylučovanie hlienovitého výtoku žľazami v krčku maternice. Tento hlien mení prostredie v pošve a robí ho priaznivejším pre život spermií. Zabezpečuje prostredie, v ktorom sa spermie posúvajú smerom nahor do maternice. Hlien sa zvyčajne začína tvoriť ako lepkavá hmota. Počas obdobia plodnosti sa stáva tekutejším a hojným, zvyčajne dosahuje konzistenciu veľmi podobnú surovým vaječným bielkom. Niekedy sa mení na vodový, riedky, naďalej však vytvára pocity lubrikácie alebo vlhkosti na vonkajších vaginálnych pyskoch.

B. Čo je to ovulácia?

Pri ovulácii uvoľní ovariálny folikul vajíčko, ktoré zachytí jeden z vajíčkovodov a transportuje ho smerom k maternici. Na otehotnenie je potrebné, aby bolo vajíčko oplodnené vo vajíčkovode spermiami do 24 hodín po ovulácii. Po 24 hodinách sa vajíčko rozpadá a nemôže už dôjsť k jeho oplodneniu.

C. Čo sa deje po ovulácii?

Po ovulácii ovariálny folikul, ktorý uvoľnil vajíčko, vylučuje ďalší hormón nazývaný progesterón. Ten potláča ďalšiu ovuláciu.
Progesterón pokračuje v príprave sliznice maternice a udržuje ju po ovulácii. Má vplyv tiež na zvýšenie bazálnej teploty a zahustenie cervikálneho hlienu. Zahustí sa tak veľmi, až to vyzerá, že vyschol. Sekrécia ovariálneho progesterónu pokračuje po dobu asi 14 dní. Keď sa zastaví, vnútorná sliznica maternice už nemôže byť zachovaná. Uvoľňuje sa, následne sa odstráni procesom známym ako menštruácia a menštruačný cyklus začína odznovu.

D. Ako stanoviť deň ovulácie?

Pri starostlivom meraní bazálnej teploty po prebudení a jej pravidelnom zaznamenávaní formou grafu je možné pozorovať charakteristické zvýšenie teploty po ovulácii. Meranie a zaznamenávanie miernych teplotných zmien, ktoré sa objavujú, keď dochádza k ovulácii, uľahčuje bazálny digitálny teplomer.

E. Teplotný rozsah, pred a po ovulácii

Vaša bazálna teplota pred ovuláciou sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 35,8 - 36,7 °C. Najčastejší rozsah je medzi 36,3 - 36,5 °C. Po ovulácii rastie bazálna teplota o 0,3 °C a následne mierne vzrastie približne od stredu daného menštruačného až do začiatku ďalšieho menštruačného cyklu. Najvyššia pravdepodobnosť počatia je počas dní bezprostredne predchádzajúcich ovulácii, ako aj v deň ovulácie samotnej.

MERANIE BAZÁLNEJ TELESNEJ TEPLOTY

Bazálna teplota je normálna telesná teplota zdravého človeka zaznamenaná okamžite po prebudení po nerušenom nočnom spánku. Presnejšie, je to telesná teplota meraná za tzv. bazálnych (základných) podmienok – 12 hodín po jedle, po pokojnom spánku, bez cvičenia, bez emocionálneho vzrušenia, pri normálnej izbovej teplote). Pre optimálnu presnosť by ste si svoju bazálnu teplotu mali merať približne v rovnakom čase každé ráno po prebudení. Zmeny bazálnej teploty u žien súvisia so zmenami v reprodukčnom cykle. Preto pri každodennom meraní bazálnej teploty a jej zaznamenávaní si môžete všimnúť mierne rozdiely a závislosti, ktoré súvisia s kolísavou hladinou hormónov v aktívnom ženskom tele. Nasledujúce informácie vám pomôžu pochopiť váš menštruačný cyklus a načasovanie ovulácie. Zaznamenávanie a interpretácia zmien bazálnej teploty sa nazýva «Metóda bazálnej teploty». Metóda merania bazálnej teploty sa môže použiť na pomoc pri plánovaní rodiny. Zaznamenávanie teploty a predpovedanie ovulácie sa môžu stať osožným pre načasovanie pohlavného styku počas plodných dní u žien, ako pomoc pri zvyšovaní pravdepodobnosti otehotnenia.

Zaznamenávanie bazálnej teploty

Každodenné meranie vašej bazálnej teploty vám umožní sledovať zmeny, ktoré sa vyskytujú v každom ovulačnom cykle. Vašu dennú bazálnu teplotu si môžete zaznamenávať v priloženom «ovulačnom kalendári» v prehľadnej grafickej forme. Vedenie záznamov v tabuľkách počas najmenej trojmesačného obdobia zvyčajne poskytne informácie, ktoré potrebujete na určenie približného dňa ovulácie pri pravidelnom menštruačnom cykle. Na sledovanie teploty je optimálny presný Microlife bazálny teplomer, ktorý zaznamenáva bazálnu teplotu na 2 desatinné miesta a poskytuje každodenný komfort merania priamo na lôžku.

Aktuality

Microlife oslavuje 40 výročie!

Od malého podniku po popredného svetového výrobcu tlakomerov a teplomerov: Úspešný príbeh spoločnosti Microlife začal v roku 1981.

Čítať ďalej...

Úspešná misia lekárnikov pri odhaľovaní rizík mozgovej príhody – druhej najčastejšej príčiny úmrtí Slovákov

Každý deň, po celý náš život zabezpečujú činnosť nášho srdca elektrické impulzy srdca. Niekedy však celkom stratia svoj pravidelný rytmus. Najčastejšou formou takejto arytmie je tzv. predsieňová – atriálna fibrilácia.

Čítať ďalej...

Nová partnerská spolupráca poskytne účinnú pomoc pri prevencii cievnej mozgovej príhody

Spoločnosť INTERPHARM Slovakia, a.s. dodávateľ digitálnych tlakomerov Microlife s funkciou Afib, ktorá umožňuje detegovať riziko predsieňovej fibrilácie súbežne s meraním krvného tlaku, vstúpila ako generálny partner projektu Od srdca k srdcu do partnerskej spolupráce s Úradom verejného zdravotníctva SR.

Čítať ďalej...
microlife Copyright © 2021 microlife.sk - Created by nic.sk. Zásady ochrany osobných údajov >>