• slovak
  • czech
  • flagswiss

Telesná teplota človeka vypovedá veľa o jeho zdraví. Napríklad horúčka je najbežnejšou formou zvýšenej telesnej teploty.

Dôvody pre meranie telesnej teploty

Meranie telesnej teploty je veľmi dôležité v medicínskej diagnostike. Mnoho chorôb je charakterizovaných práve zmenou teploty. Spolu s ostatnými ochoreniami môže byť ich priebeh sledovaný meraním telesnej teploty, čo umožňuje lekárom efektívne analyzovať priebeh choroby na základe zmeny telesnej teploty.

Horúčka je reakciou na podnety špecifické pre rozličné ochorenia. Zmeny z bežnej telesnej teploty sú reakciou na podporu obranyschopnosti ľudského tela. Horúčka je najbežnejšia forma patologického zvýšenia telesnej teploty.

Dôležité informácie pre meranie telesnej teploty

Meranie teploty ľudského tela závisí od časti tela, na ktorej sa meranie uskutočnilo. Z tohto dôvodu, napriek všeobecne ustáleného názoru nie je stanovená optimálna telesná teplota. Telesná teplota zdravého človeka sa mení počas dňa v závislosti od aktivít ktoré vykonáva. Telesná teplota pri rektálnom meraní je obvykle vo večerných hodinách vyššia o 0,5 ͦC vyššia vo večerných hodinách ako v inom čase počas dňa, a to z fyziologických dôvodov. Telesná teplota sa navyše zvyšuje pri každej fyzickej aktivite.

Je dôležité rozlišovať medzi:
teplotou jadra: meranie sa realizuje vložením teplomera do telesného otvoru a pozostáva z merania teploty sliznice.
povrchovou teplotou: meranie sa vykoná na povrchu kože a výsledná teplota pozostáva z vnútornej teploty a teploty okolia.

Aktuality

Microlife oslavuje 40 výročie!

Od malého podniku po popredného svetového výrobcu tlakomerov a teplomerov: Úspešný príbeh spoločnosti Microlife začal v roku 1981.

Čítať ďalej...

Úspešná misia lekárnikov pri odhaľovaní rizík mozgovej príhody – druhej najčastejšej príčiny úmrtí Slovákov

Každý deň, po celý náš život zabezpečujú činnosť nášho srdca elektrické impulzy srdca. Niekedy však celkom stratia svoj pravidelný rytmus. Najčastejšou formou takejto arytmie je tzv. predsieňová – atriálna fibrilácia.

Čítať ďalej...

Nová partnerská spolupráca poskytne účinnú pomoc pri prevencii cievnej mozgovej príhody

Spoločnosť INTERPHARM Slovakia, a.s. dodávateľ digitálnych tlakomerov Microlife s funkciou Afib, ktorá umožňuje detegovať riziko predsieňovej fibrilácie súbežne s meraním krvného tlaku, vstúpila ako generálny partner projektu Od srdca k srdcu do partnerskej spolupráce s Úradom verejného zdravotníctva SR.

Čítať ďalej...
microlife Copyright © 2021 microlife.sk - Created by nic.sk. Zásady ochrany osobných údajov >>