• slovak
  • czech
  • flagswiss

Rôzne spôsoby merania telesnej teploty a správny výber teplomera

Axilárne meranie, trvá dlhšie ako bezdotykové.

Spôsoby merania telesnej teploty sa regionálne, v rámci krajín EÚ, resp. sveta, výrazne líšia. V niektorých krajinách sa uprednostňuje orálne (bukálne) meranie (v ústach), v iných axilárne (pod pazuchou), ďalej u detí sa často používa rektálne (v konečníku), u žien pri stanovovaní bazálnej teploty (vysledovanie ovulácie – plodných dní ženy) vaginálne meranie teploty s teplomerom so štvormiestnym displejom. Ušné teplomery sú určené na meranie teploty na ušnom bubienku, čelové, či bezdotykové infra teplomery používajú viacnásobné meranie.

V našej krajine sa používa pri domácom meraní najčastejšie axilárne meranie – pod pazuchou, ktoré je síce najpohodlnejšie, ale aj najmenej presné, pretože tesnosť teplomera na pokožku tela je variabilná. Preto sa na axilárne meranie odporúčajú 60-sek. teplomery. Aby sme dosiahli korektné výsledky merania aj s rýchlymi 10-sek., resp. 30-sek. teplomermi, ktoré sú určené skôr na meranie v telesných dutinách, musíme nechať teplomer „domerať“, teda nechať ho pod pazuchou aj po zaznení zvukového signálu ešte 2 – 3 minúty. V telesných dutinách takéto meranie trvá len niekoľko sekúnd.

Pri praktickom bezkontaktnom meraní telesnej teploty teplomerom pohybujeme, teplomer sníma viackrát teplotu na rôznych častiach pokožky tela a vyčísli jej priemer. Môžeme zaznamenať bezdotykovo aj teplotu kúpeľa, mlieka, či prostredia v izbe.
Všeobecne sú korektné výsledky merania telesnej teploty pri viacnásobnom meraní. Výrobca odporúča prečítať si návod a upozorňuje na rozdielne rozmedzia normálnej teploty pri rôznych spôsoboch merania.

Aktuality

Microlife oslavuje 40 výročie!

Od malého podniku po popredného svetového výrobcu tlakomerov a teplomerov: Úspešný príbeh spoločnosti Microlife začal v roku 1981.

Čítať ďalej...

Úspešná misia lekárnikov pri odhaľovaní rizík mozgovej príhody – druhej najčastejšej príčiny úmrtí Slovákov

Každý deň, po celý náš život zabezpečujú činnosť nášho srdca elektrické impulzy srdca. Niekedy však celkom stratia svoj pravidelný rytmus. Najčastejšou formou takejto arytmie je tzv. predsieňová – atriálna fibrilácia.

Čítať ďalej...

Nová partnerská spolupráca poskytne účinnú pomoc pri prevencii cievnej mozgovej príhody

Spoločnosť INTERPHARM Slovakia, a.s. dodávateľ digitálnych tlakomerov Microlife s funkciou Afib, ktorá umožňuje detegovať riziko predsieňovej fibrilácie súbežne s meraním krvného tlaku, vstúpila ako generálny partner projektu Od srdca k srdcu do partnerskej spolupráce s Úradom verejného zdravotníctva SR.

Čítať ďalej...
microlife Copyright © 2021 microlife.sk - Created by nic.sk. Zásady ochrany osobných údajov >>